Malaga – kościoły

zamieszczone w: Europa, Hiszpania 0

Catedral de la Encarnación de Málaga – Katedra Wcielenia

Katedra nazywa jest „La Manquita” czyli mniej więcej „Jednoręką damą”, gdyż jedna z wież katedry nie jest dokończona. Legend mówi jasno – pieniądze przeznaczone na budowę drugiej wieży zostały przekazane na wsparcie kolonii brytyjskich w wojnie o niepodległość. Dawniej stanowiła kompleks budynków razem z Alcazabą i zamkiem Gibralfaro. Budowę drugiej co do wysokości katedry w Hiszpanii rozpoczęto w XVI w., a zakończono w 1782. Całość jest utrzymana w stylu renesansowym, poza barokową fasadą. Oczywiście wiem to wszystko z netu :)
Wnętrze jest bardzo rozległe, pełne rzeźb, kaplic, z obowiązkowymi organami. Jeżeli chcecie osiągnąć naprawdę mistyczne uczucie, polecam wizytę przed 9 rano. Teoretycznie katedrę otwierają właśnie o 9, ale ja byłem pod drzwiami już kilkanaście minut przed i było otwarte. Chodzenie niemal samemu po tak wielkim obiekcie to spora przyjemność.

Wstęp: darmowy, czynny kościół;
Atrakcyjność: 8/10;
Możliwość robienia zdjęć: tak;

Iglesia del Sagrado Corazón – Kościół świętego Serca Jezusa

Dużo ładniejszy z zewnątrz niż w środku, nawet jeśli jest po prostu wpleciony w inne budynki, a nie stoi samotnie na placu. Neogotycki kościół pochodzi z początku XX w. i jest raczej surowy w środku. Kościół usytuowany jest w samym centrum, ale nietrudno go nie zauważyć, szczególnie podróżując od niewłaściwej strony. Ale specjalnie bym sobie głowy nie zawracał.

Wstęp: darmowy, czynny kościół;
Atrakcyjność: 5/10;
Możliwość robienia zdjęć: tak;

Iglesia de los Santos Mártires – Kościół świętych męczenników

Piękny, cudowny, malutki kościółek. Wybudowany pod koniec XV w., po tym jak zjednoczona Hiszpania podbiła Królestwo Granady. A raczej zmodernizowany z pozostałego po Maurach budynku. Przykładem tego dziedzictwa jest chociażby wieża kościelna. A w środku jest naprawdę pięknie i bogato. I raczej ciasno i ciemno, co zresztą widać na fotografiach. Jeden zasadniczy i największy minus to kraty. Są wszędzie i wszystkie kapliczki są pozamykane i potem na fotografiach wygląda to co najmniej niewyjściowo.

Wstęp: darmowy, czynny kościół;
Atrakcyjność: 9/10;
Możliwość robienia zdjęć: tak;

Iglesia de San Juan Bautista – Kościół świętego Jana Chrzciciela

Wstęp: darmowy, czynny kościół;
Atrakcyjność: 5/10;
Możliwość robienia zdjęć: tak;