Granada – Kościoły

zamieszczone w: Europa, Hiszpania 0

Santa Iglesia Catedral Metropolitana de la Encarnación de Granada – Katedra Najświętszej Maryi Panny od Wcielenia

Katedra w Granadzie to historia rekonkwisty Emiratu Granady i zakus dworskich, godnych ‚Gry o Tron’ o sukcesję na Półwyspie Iberyjskim. Odzwierciedla to zresztą przyległa Kaplica Królewska, w której znajdują się prochy Izabeli Kastylijskiej, Ferdynanda II Aragończyka, czyli małżeństwa, które zjednoczyło Hiszpanię, a także ich córki, Joanny Szalonej oraz jej męża Filipa Pięknego I Habsburczyka. Kolejny król Hiszpanii, Karol V, późniejszy cesarz Świętego Cesarstwa Rzymskiego, został już pochowany pod Madrytem. W katedrze znajduje się czternaście kaplic o przekroju kilku epok w sztuce, począwszy od późnego gotyku, przez renesans, przywieziony z Włoch, który znacznie opóźnił budowę katedry, aż po barok. Świetny przekrój. Dodatkowo w muzeum, znajdującym się w zakrystii można obejrzeć krucyfiksy, podobno także berło i koronę królowej Izabeli (jak byłem nie było) i masę innych ciekawostek historycznych.
Katedra jest OLBRZYMIA. Tak na długość i szerokość, jak i wysokość. Bardzo mnie kusiło żeby jakość dostać się na wyższy poziom, bo przecież musi to być możliwe… 4€ za bilet to bardzo dużo jak na południową Europę, ale jak najbardziej warto. Kupować czegokolwiek na miejscu oczywiście jak najbardziej nie warto, ale taki obiekt to unikat w skali Hiszpanii, a kto wie czy nie Europy i świata.

Wstęp: 4€;
Atrakcyjność: 10/10;
Możliwość robienia zdjęć: tak, poza muzeum w zakrystii;

Iglesia de San Gil Y Santa Ana – Kościół św. Idziego i św. Anny

Wybudowany w tradycyjnym dla regionu stylu mudejar kościół znajduje się zaraz przy plaza Nueva, u stóp Alhambry, nad brzegiem rzeki/strumienia – z braku lepszego określenia – Darro. Wybudowany w 1537 w miejscu dawnego meczetu przez jednego z bardziej uznanych artystów ówczesnych czasów – Diego de Siloe. Wieża kościelna jest zaskakująco smukła i zastanawiam się, jak strome schody do dzwonnicy znajdują się wewnątrz. Boczne kapliczki (pięć) są naprawdę malutkie.
Biorąc pod uwagę lokację, praktycznie w samym centrum, warto wejść i odwiedzić ten, bądź co bądź, zabytek. Ale gdyby był gdziekolwiek dalej, odpuściłbym.

Wstęp: darmowy, czynny kościół;
Atrakcyjność: 5/10;
Możliwość robienia zdjęć: tak;

Iglesia de Sagrario

Ten kościół znajduje się zaraz obok katedry. Nie do końca, by nie powiedzieć wcale, rozumiem dlaczego stworzono dwa kościoły w tak bliskim sąsiedztwie, w dodatku ten mniejszy rozpoczęto budować ponad sto lat po monumentalnej katedrze. W ogóle znalezienie jakichkolwiek informacji o tej świątyni stanowiło nie lada wyzwanie i w zasadzie poza hiszpańską wikipedią nie udało mi się trafić na nic. A, jak wielokrotnie wspominałem, moja znajomość hiszpańskiego kończy się na ‚mas tequilla por favor’ po wizycie w Andaluzji wzbogacone o ‚mas cerveza’. Teraz tak – ten kościół nie jest zaznaczony na żadnym miejskim przewodniku i natrafiłem na niego zupełnym przypadkiem. Szwendałem się po Granadzie pod wieczór, wyszedłem z katedry, a tu zaraz obok otwarte drzwi… A ciekawość odkrywcy zawsze we mnie zwycięża. I bogu (Bogu, w zależności od przekonań) dzięki, bo ominąłbym prawdziwą perełkę. Całość oparta jest o krzyż grecki. Chociaż budowę ukończono w 1704, większość wnętrz pochodzi z XVI i XVII w. Jest bardzo ciemny, ale dodaje mu to tylko uroku i bardzo żałowałem, że zapach kadzidła był zdecydowanie miniony, bo wywindowało by to klimat kościoła jeszcze bardziej. Jedna z lepszych małych atrakcji w Grenadzie.

Wstęp: darmowy, czynny kościół;
Atrakcyjność: 8/10;
Możliwość robienia zdjęć: tak;