Katedra w Murcii

zamieszczone w: Europa, Hiszpania 0

Iglesia Catedral de Santa María en Murcia – Katedra św. Marii

Budowę katedry rozpoczęto pod koniec XIV w. na runiach meczetu zburzonego przez Jakuba I Zdobywcę podczas rekonkwisty Murcji ponad 150 lat wcześniej. Katedrę otwarto w 1467, ale rozbudowę kontynuowano do XVIII w., czego efektem są różne style architektoniczne – gotyk, renesans, rokoko i barok. Szczególnie widać to na przykładzie wielopoziomowej dzwonnicy, która kryje dwadzieścia pięć dzwonów, każdy posiadający własną nazwę, a w większości mających po kilkaset lat. Tradycyjnie biją one codziennie o godzinie 13:00, chociaż dawniej pełniły także rolę ostrzegawcze. Wieża ma 95 m. wysokości, jest drugą najwyższą wieżą w Hiszpanii i jest dostępna dla zwiedzających za odpowiednią opłatą.
W pobliżu ołtarza znajduje się urna z sercem oraz wnętrznościami króla Alfonsa X Mądrego, w imieniu którego Jakub I zdobył Murcję dla sojuszniczych królestw Kastylii i Aragonii. Ponadto w środku mamy 23 bardzo bogato zdobione kaplice, piękne witraże, liczne rzeźby, z których duża część znajduje się w przykatedralnym muzeum. Z zewnątrz katedra również imponuje, bez względu na to, z której strony się na nią nie spojrzy, jest pełna płaskorzeźb i zdobień. Nawet drzwi wyglądają wyjątkowo.

Bezapelacyjnie jest to najważniejszy zabytek Murcji i koniecznie trzeba ją odwiedzić, bez względu na stosunek do wiary. Jest to po prostu kupa historii Hiszpanii i Europy.

Wstęp: darmowy, czynny kościół; wejście do muzeum przy katedrze 3€, z przewodnikiem dodatkowe 2€; wejście na wieżę 5€ (nie wiem czy kumulatywne z wejściem do muzeum), co 2 godziny między 10-18; wieczorne wejścia na wieżę 6€ tylko latem; możliwe wejścia indywidualne;
Atrakcyjność: 10/10;
Możliwość robienia zdjęć: teoretycznie nie, ja nie miałem z tym żadnych problemów, a specjalnie się nie kryłem;