Bologna – kościoły

zamieszczone w: Europa, Włochy | 0

Zdecydowałem się oddzielić galerię dotyczącą samej Bologni, tym bardziej że w sam wpis o Bologni wplątało się mnóstwo uwag natury ogólnej. Raz jeszcze przypomnę, że nie jestem historykiem sztuki, co więcej – zawsze byłem na bakier z naukami humanistycznymi. Natomiast lubię chodzić po kościołach i ich odpowiednikach w każdej innej religii. Nie do końca potrafię znaleźć racjonalne wytłumaczenie tego zjawiska. To nie jest tak, że potrzebuję ciszy lub spokoju. Mam natomiast pewien szacunek, bo budowle sakralne w (prawie) każdej cywilizacji są świadectwem kultury.

Postaram się usystematyzować wpisy dotyczące kościołów na blogu. Kiedy trzeba, będę wspominał o kosztach wejścia, wydam – oczywiście subiektywną – ocenę w skali 1-10 z punktu widzenia kompletnego laika. Nie zawsze będę pisał więcej o samych kościołach, bo wszystko jest w internecie lub innym, powoli odchodzącym do lamusa, wynalazku – książkach. Zdjęcia będą takie, jakie będą. Nie zawsze, a nawet prawie nigdy, chce mi się targać wszędzie ze sobą statyw, żeby uzyskać 100% idealny HDR, super ostrość, zwiększyć czas naświetlania itd. Nazwy postaram się pozostawiać oryginalne i spolszczyć na tyle na ile będę potrafił. Myyyyyk!! Zaczynamy.

Basilica Santuario Santo Stefano – Bazylika św. Stefana

Bazylika znajduje się na placu o tym samym imieniu i ciężko do niej nie trafić. A nawet jeżeli nam się to nie uda, to każdy Bolończyk bez problemu pokaże drogę. Wikipedia mówi, że kompleks nazywany jest ‚Siedmioma Kościołami’ lub ‚Świętą Jerozolimą’. Mi mówiono nawet o kościele-matrioszce. Matrioszka to taka rosyjska zabawka, która składa się z kilku lalek, każdej mniejszej od siebie i pasującej do większej. Zresztą każdy chyba miał w życiu do czynienia z matrioszką. Ten kompleks nazywany jest matrioszką, bo składa się z kilku kościołów (tak, kościołów, a nie kaplic) i daje wspaniały przekrój zmian w architekturze i religii na przestrzeni wieków, bo najstarsze części pochodzą z V w.n.e., gdy rozpoczęto budowę na ruinach świątyni Izydy. Najnowsza kaplica jest dedykowana lotnikom włoskim okresu drugiej Wojny Światowej.  Pobieżne zwiedzenie to około 30-40 minut. Dokładne – długo ponad godzinę, a nawet dwie. Poza kościołami do najciekawszych elementów możemy zaliczyć Miskę Piłata czy Koguta św. Piotra.

Wstęp: darmowy;
Atrakcyjność: 8/10;
Możliwość robienia zdjęć: tak, w części obiektu bez flesza;

Basilica di San Domenico – Bazylika Św. Dominika

Bardzo ważny kościół z punktu widzenia historii sztuki, przez który przewinęło się wielu artystów, między innymi Michał Anioł czy Mozart, a w krypcie został pochowany św. Dominik, założyciel zakonu Dominikanów. Bazylika składa się z kilkunastu kaplic, mnóstwa rzeźb, fresków, obrazów i wspaniałych stropów. Kościół jest nadal używany przez Dominikanów, stąd moja pierwsza wizyta skończyła się małą awanturą i zostałem zbesztany i niemal wyproszony przez jakiegoś dziadka, na pewno nie kapłana, może kościelnego. Ok, miałem na sobie koszulkę z obciętymi rękawami i krótkie spodnie, więc jest to zrozumiałe. Do meczetu bym tak nie wszedł, ale mam wrażenie że Bóg chrześcijan jest bardziej cywilizowany wyrozumiały i niewiele go obchodzi jak ktoś chodzi ubrany. Następnego dnia byłem już ubrany nieco lepiej, na tyle na ile 30-stopniowy upał pozwalał i byłem jedną z pierwszych osób w kościele. Mimo to ten sam dziadek łaził za mną i coś gadał po włosku, z czego zrozumiałem tylko ‚chiesa’ i ‚Dio’, ale odparłem ‚I don’t understand’, pokazując mu mentalny środkowy palec. Chyba chodziło o wykonywanie fotek, ale nigdzie przed wejściem nie było zakazu (które to zakazy niemal zawsze szanuje). Dziadek mnie trochę poszpiegował, ale mu się znudziło. A ja zrobiłem swoje. Wracając do meritum – dla mnie jest to najlepszy kościół w Bologni i absolutnie obowiązkowy punkt wycieczki.

Wstęp: darmowy, wejście do zakrystii kosztuje 0.50€;
Atrakcyjność: 9/10;
Możliwość robienia zdjęć: nie ma zakazu, ale przeczytaj opis powyżej;

Cattedrale di San Pietro – Katedra św. Piotra

Katedra świętego Piotra leży przy Via Dell’Independenza, ale łatwo

Wstęp: darmowy, kościół czynny;
Atrakcyjność: 5/10;
Możliwość robienia zdjęć: tak;

Basilica di San Francesco – Bazylika św. Franciszka

Imponujący wystrój kościołów byłby sprzeczny z ideą zakonu Franciszkanów, stąd bazylika jest bardzo surowa. Nie mogę się zbyt długo rozwodzić, bo po dwakroć zostałem z kościoła wyrzucony, bo ‚zamykamy’ ;). Najpierw zamykali o 12:00, potem o 20:00 i tak naprawdę mimo dwóch wizyt, spędziłem w środku ledwie kilka minut. Jedyne co zanotowałem to surowe wykonanie i fatalne oświetlenie. Nie polecam.

Wstęp: darmowy, kościół czynny;
Atrakcyjność: 3/10;
Możliwość robienia zdjęć: tak;

San Petronio Basilica – Bazylika św. Petroniusza

Nie wiem czy słusznie, ale Bazylika św. Petroniusza przypomina mi legendę o Wieży Babel. Budowę bazyliki, poświęconej patronowi miasta, św. Petroniuszowi, rozpoczęto w XV w. i nigdy nie ukończono. Część ludzi twierdzi, że fasadę budynku pozostawiono w ten sposób celowo, by przypominał bardziej obiekt dla ludzi. Jest to w ogóle rzadki przypadek, gdy budynek sakralny w średniowieczu nie był fundowany przez kościół, tylko przez społeczeństwo i do XX w. budynek pozostawał w zarządzie miejskim. Jest to 15. największy kościół świata, wykończona część bardzo bogato zdobiona, a w środku znajdują się dwadzieścia dwie kaplice i niezliczona ilość innych ozdób. Jedna z nich, fresk z ‚Boskiej Komedii’ Dantego było powodem dwóch nieudanych zamachów na budynek. Malowidło przedstawia Mahometa pożeranego przez demony. Islam zabrania przedstawiać wizerunek swojego ostatniego proroka, stąd Al Kaida dwukrotnie (2002, 06) próbowała zniszczyć budynek.

Wstęp: darmowy;
Atrakcyjność: 5/10;
Możliwość robienia zdjęć: nie;

Monastero di San Michele in Bosco – Kompleks klasztorny św. Michele (Michaliny?)

Kompleks położony na wzgórzu górującym nad miastem. Można dojechać komunikacją miejską, ale wejście na wzgórze nie sprawia szczególnych problemów, chociaż jest czasochłonne. Poza kościołem, należącym dawniej do Oliwetów, znajduje się tutaj szpital ortopedyczny, podobno jeden z najlepszych na świecie. W czasach napoleońskich budynki pełniły rolę koszar, potem przekształcono je w więzienie. Kościół pochodzi z XV w. i został wybudowany na ruinach zniszczonego budynku z IV w.n.e. Tak naprawdę sam kościół nie jest wyjątkowy, jednak widok na miasto ze wzgórza dodaje temu miejscu dużo splendoru. Nie wiem, czy jest możliwość zwiedzenia wnętrza klasztoru. Nie miałem na to czasu, a poza tym taka akcja wymagałaby pewnie chociaż szczątkowej znajomości języka włoskiego.

Wstęp: darmowy;
Atrakcyjność: 6/10;
Możliwość robienia zdjęć: tak;